Ara
24
2012

AĞLAYAN GELİN – TERS LALE (Firitillaria Imperialis)

AĞLAYAN GELİN - TERS LALE  (Firitillaria Imperialis) (1)

AĞLAYAN GELİN – TERS LALE  (Firitillaria Imperialis)

Halk arasında “ters lale” adıyla da anılan Ağlayan Gelin; karasal iklimlerde doğal olarak yetişen, Zambakgiller familyasından, çiçekleri ilkbaharda aşağı doğru açan, soğanlarının sonbaharda toprağa dikimiyle yetiştirilebilen, hoş görünümü bir çiçektir.
Yaprakları kışın soğuk iklimlerde donabilmesine karşın, ilkbaharda güneşle birlikte yeniden canlanan ağlayan gelin; doğal yetiştiği güneydoğu bölgelerimizde aşırı toplama sonucunda varlığı tehlikeye girmiş, bu yüzden koruma altına alınmış bir çiçektir.
Genellikle kırmızı ve turuncu renkli çiçekler açan ağlayan gelin, nadiren da olsa sarı çiçek de açabilir.

AĞLAYAN GELİN - TERS LALE  (Firitillaria Imperialis) (2)

AĞLAYAN GELİN BİTKİSİ BAKIMI

Killi ve torf karışımlı topraklardan hoşlanmayan ağlayan gelin soğanları; Eylül ayının başlarında hafif yanmış çiftlik gübresi karıştırılan besince zengin bahçe topraklarına ekilmelidir. Bakımı oldukça kolay olan bitkinin tohumla üretimi zor olduğundan tercih edilmemektedir. Toprağa ekilen soğanlar kış sonlarına doğru filizleniz ve mart ayında çiçek açmaya başlar.
Ağlayan gelin soğan ve bitki gövdesi soğuktan olumsuz etkilenmez. Dolayısıyla soğuktan koruma adına bir faaliyet yapmayınız. Toprağı çok fazla kurumadıkça sulamayınız. Bitkiye çiçeklenmeye başladığı zaman katı yanmış çiftlik gübresi ile gıda takviyesi yapabilirsiniz.
Bitkiyi şayet balkonunuzda saksıda yetiştirecekseniz kapalı balkonları tercih etmeyin. Soğanı oldukça hassas olan ağlayan gelinin kışın soğuk alması önemlidir. Sıcak ortamlarda soğanı çürüyecektir.

 

AĞLAYAN GELİN ÇİÇEĞİ HANGİ TOPRAKTA YETİŞİR?
Ağlayan gelin, organik besin açısından zengin, killi olmayan, içerisinde drenajın iyi sağlanabilmesi için perlit içeren, az miktarda iyi yanmış çiftlik gübresi içeren topraklarda çok iyi performans gösterir.

 

 

AĞLAYAN GELİN BİTKİSİNE HANGİ GÜBRELER VERİLEBİLİR?
Yanmış çiftlik gübresi haricinde ağlayan geline asit oranı çok düşük diğer lalelerde kullanılan sıvı gübre de verilebilir. Ancak bu takviye elzem değildir.


AĞLAYAN GELİN’İ SULARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Ağlayan gelin nemli toprakları sevmez ve fazla sudan hoşlanmaz. Dolayısıyla özellikle de kış aylarında toprağının nemli olmamasına dikkat edilmelidir. Yazın ise çok su sevmemesine rağmen toprağının kurumasına engel olmalıyız. Kışın verilecek fazla su bitkinin soğanının çüremesine neden olacaktır.

 

AĞLAYAN GELİN ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?
Ağlayan gelin soğanları sonbaha başlangıcında yani Eylül ayında ekimi yapılmalıdır. Tohumdan üretim oldukça zordur ve tercih edilmez. Yaz sonunda bitkinin topraktaki soğanları çıkartılıp temizlendikten sonra, toprak bakımdan geçirilip tekrardan ekim yapılabilir. Ancak soğanlar birkaç günden fazla dikilmeden dışarıda bekletilmemelidir.

 

 

AĞLAYAN GELİN NASIL SAKSIDA YETİŞİR?
Ağlayan gelin özellikle bir saksı şeçimi yapmamakla birlikte, saksının altı muhakkak delik olmalıdır. Toprağının sürekli nemli kalmaması için bu şarttır. Hatta saksının drenaj deliklerine tıkanmaması için birer taş konulmalı, üzerine biraz toprak dökerek taşlar sabitlenmeli, soğan ondan sonra dikilmelidirÇ

 

Ağlayan gelin çiçeği soğuğu çok sevdiği ve ilkbaharın başlarında çiçek açtığı için (ki bazı yerlerde çiçekler karların arasında yükselir) kesinlikle dikimi tercih edilmesi gereken bir bitkidir.
Ağlayan gelin hakkında tavsiyemiz bahçemizde özellikle de duvar diplerinde bu gösterişli ve değeri çiçeğin ekilmesi yönünde olacaktır. Kışın yapraklarını döken birçok bitkinin yanında bu çiçek bahçemizde oldukça dikkat çekici bir peyzaj görüntüsü verecektir. Fakat kışları sert geçmeyen şehirlerimizde bu bitkinin ekimi yapılma

 

Tags: çiçekçim,cicekcim, , , , , , , ,
Yaziyi gonderen in: SOĞANLI ÇİÇEKLER | Etiketler: , , , , , , , ,

»


Yorum yaz

Owner : Erol ÜNSAL
Designed By : Tolga AKCAM