Mar
22
2013

GÜRGEN AĞACI ( Carpinus betulus )

GÜRGEN Carpinus Betulus (1)GÜRGEN AĞACI  ( Carpinus betulus )

Adi gürgen (Carpinus betulus), huşgiller (Betulaceae) familyasından kerestesi değerli bir orman agacı türü. Ilıman iklimlerde iyi büyüme yapar ve genellikle 600 m yükseltilerde görülür.

15-20 m nadiren 30 m’ye ulaşan orta boylu bir ağaçtır. Çoğu kez oluklu ve eğri gövdesi vardır. Kabuk yeşilimsi-gri düzgün olup yaşlandığındada pürüzsüzdür. Tomurcukların uzunluğu kayının aksine 10 mm’nin altındadır ve dala yapışık vaziyettedir.

Almaşık dizilişli yaprakların uzunluğu 4-9 cm’dir. Testere dişli yaprak kenarı ve yaprak yüzeyindeki oluklu damarlar belirgin özellikleridir.

Kedicik adı verilen erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde fakat farklı dallarda bulunur. Sonbaharda olgunlaşan fındıksı meyve 7-8 mm uzunluğundadır. Tohumun etrafını kısmen çevreleyen 3-4 cm uzunlukta sivri uçlu 3 yapraksı brahte vardır. Ekilen tohumlar bir sonraki yılın baharına kadar çimlenmez. Tohumları verimlidir.

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (2)Bir gölge ağacı olan adi gürgen yumuşak yapılı verimli ve nemli toprakları tercih eder. Yana doğru genişleyen sığ kök sistemine sahiptir. Kesildiğinde yeniden sürgün verme özelliği vardır. Peyzaj çalışmalarında uygun budama yapılarak uzun boylu çit olarak kullanılır.

Odunu ağır ve serttir bu yüzden alet yapımı ve bina inşaatı çalışmalarında kullanılır. Yavaş yanması ve çok ısı yayması dolayısıyla çok uygun bir yakacak odundur.

Trakya, Ege, Marmara Bölgesi, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yayılış gösterir. Genellikle kuzey ve güney kıyı bölgelerimizin karışık ormanlarında bulunur. Ülkemizde 7.170 hektar koru, 1.031 hektar baltalık gürgen ormanı bulunmaktadır. Girintili grimsi kabuklu gövdelere sahip ağaç ya da ağaçcıklardır. Türkiye’de iki türü doğal olarak bulunmaktadır;

Adi gürgen (C. Betulus, Y) 20 m’ye kadar ulaşabilir.

Doğu gürgeni (C. Orientalis, Y) ise 5-6 m boya sahip bir ağaçcıktır.

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (4)

 

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (5)

 

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (7)

 

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (8)

 

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (9)

 

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (10)

 

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (11)

 

 

 

 

 

 

GÜRGEN Carpinus Betulus (12) GÜRGEN Carpinus Betulus (13) Korean hornbeam GÜRGEN Carpinus Betulus (15) GÜRGEN Carpinus Betulus (16)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags: çiçekçim,cicekcim, , , , , , , , , ,

»


Yorum yaz

Owner : Erol ÜNSAL
Designed By : Tolga AKCAM